logo privatboligen punch

Nyeste nummer
af bladet privatboligen
kan du hente her.

2019forside okt

Oktober 2019

 

Gem

Gem

Gem

Gem

Gem

Gem

Gem

Nyhedsbrev

De lave renter fortsætter

Et aktuelt blik på realkreditmarkedet viser, at de fastforrentede realkreditlån fortsat er på et rekordlavt niveau og der er ikke forventninger om, at de stiger i den nærmeste fremtid. Det lave renteniveau giver attraktive muligheder for finansiering i din andelsboligforening.


Hvorfor er en gennemgang af økonomien en god idé?

Da renterne er faldet over en længere årrække, så kan der ofte være besparelser at hente, ved en omlægning af foreningens lån til en lavere rente. Dette uanset at det kun er 2-3 år siden, at I sidst omlagde jeres lån. Besparelsen kan bruges til nedbringelse af gæld, forbedringer på ejendommen eller til at finansiere et renoverings-/vedligeholdelsesprojekt i foreningen.

 

Har I en aktuel vedligeholdelsesplan liggende?

Hvis foreningen alligevel er inde at kigge på deres finansiering/lån, så vil det også være relevant at kigge på fremtidige vedligeholdelsesarbejde, så disse tænkes ind i finansieringen ved en eventuel låneomlægning. Har foreningen ikke en opdateret vedligeholdelsesplan, så er det en god ide at få lavet dette, uanset om der skal omlægges finansiering eller ej. Nordea anbefaler at en vedligeholdelsesplan ikke er ældre end 3-5 år afhængigt af ejendommens alder og vedligeholdelsesstand. Derved har foreningen styr på de udgifter, der kommer til projekter i fremtiden og samtidigt minimeres risikoen for uforudsete store vedligeholdelses- og renoveringsprojekter. Med det lave renteniveau, kan det også være en fordel at kigge på de fremtidige projekter i vedligeholdelsesplanen, selvom de ligger 5-10 år ude i fremtiden. Årsagen er, at der skal laves en plan, hvis der skal spares op, men det kan måske også være en fordel at rykke dem frem og finansiere dem nu, hvor renterne er lave og det derfor er billigt at finansiere. Dette afhænger selvfølgelig af foreningens økonomi og strategi.

 

Hvilke muligheder har I?

Der er forskellige muligheder for optagelse af lån og finansieringssammensætningen afhænger af foreningens behov og holdninger. I øjeblikket kan en andelsboligforening optage 30-årige fastforrentede realkreditlån med renter på 1,0-1,5% afhængigt af om der skal afvikles eller ønskes 10 års afdragsfrihed. Begge lån er gode til finansiering af en forenings ejendom og til finansiering af større projekter, hvor der ønskes maksimal løbetid. Det er også muligt at optage realkreditlån til 0% i rente, hvis der ønskes en kort løbetid med afvikling. Dette lån er især fordelagtigt for de mindre projekter, hvor foreningen ønsker hurtig afvikling samtidig med en fast lav rente. Det kan også benyttes til omlægning af foreningens nuværende realkreditlån, hvor løbetiden er tæt på 10 år, hvis foreningen ikke ønsker at forlænge løbetiden.

Her er et overblik over de aktuelle muligheder for en andelsboligforening. (Renter og kurser er pr. 01.04.2019) Se yderligere info om Nordeas renteforventninger her: Nordeas renteforventninger

skema

Hvordan vælger man det rigtige lån?

Det kan være svært, at vælge den rigtige løbetid på et lån, men foreningen skal også forholde sig til, om der skal afvikles eller vælges afdragsfrihed på lånet. Dette afhænger blandt andet af foreningens belåningsværdi, men også af holdningerne blandt foreningens medlemmer. Som hovedregel, vil det anbefales en foreningen med høj belåning, at der afvikles på gælden, hvorimod en lavt belånt forening, ofte kan vælge afdragsfrie lån med store fordele for både nuværende og fremtidige andelshavere. Dette afhænger dog af foreningens fremtidige planer og økonomi. Men en ting er at vælge det rigtige lån – noget andet er at vælge den optimale finansieringssammensætning for foreningen. Det kan også være, at en kombination af forskellige lån, er bedre for foreningen. Som det kan læses af beregningen, så bliver hovedstolen 120.000 kr. højere ved kombinationen, da kursen ikke påvirker kontantlånet ved optagelsen. Den påvirker dog ved indfrielsen af lånet. Herudover er den samlede ydelse på kombinationen 48.271 kr højere pr. år., men derimod afdrages der 82.961 kr. mere pr. år i lånets løbetid. Det er derfor, at foreningen altid anbefales at søge rådgivning, når der skal træffes beslutning om, hvilke lån og hvilken kombination, der skal vælges. Der kan være flere vinkler og behov, som der skal tages højde for i valget af den rigtige finansiering.

 

Behov for rådgivning eller bare et gratis økonomitjek?

Har du spørgsmål eller ønsker du at vide mere om dine muligheder, er vi klar til at hjælpe hos Nordeas Boligforeninger, så vi kan sikre jer den bedst mulige løsning for jeres forening.

Skriv til os på Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. Her er et lille regneeksempel på lån af 12 millioner kr.

Vælg Leverandører

antennemesteren

BannerDG180x520A

FF banner


 

Bjornstad right

Gem

Gem